Akcionari Agrobanke traže zaštitu privatne svojine

Petina akcionara Agrobanke - strani ulagači sa sedištem u zemljama EU - saopštili su danas da očekuju da nova vlada zauzme "evropsko stajalište" prema zaštiti privatne imovine i ulagača u Srbiji i istovremeno najavili da će svoja prava štititi pred domaćim i stranim pravnim institucijama. rupa akcionara Agrobanke iz EU stalno dobija nove potvrde, "da u njihovom slučaju eksproprijacija vlasničkih udela u Agrobanci, nije bila rešenje na nivou ekonomskih parametara, već politička odluka, bez oslanjanja na revizijske kontrole poslovanja Agrobanke, čiji je najveći pojedinačni vlasnik upravo Republika Srbija". Bez obzira na to što je Srbija potpisala program sanacije Agrobanke, nakon kojeg je Narodna banka Srbije u banci uvela prinudnu upravu, neposredno nakon toga nije učestvovala ni na jednoj od dve sazvane vanredne skupštine akcionara. Time je neposredno sama stvorila uslove i razloge za dalje korake eksproprijacije privatnog vlasništva ostalih akcionara u Agrobanci.

Akcionari Agrobanke traže zaštitu privatne svojinePetina akcionara Agrobanke - strani ulagači sa sedištem u zemljama EU - saopštili su danas da očekuju da nova vlada zauzme "evropsko stajalište" prema zaštiti privatne imovine i ulagača u Srbiji i istovremeno najavili da će svoja prava štititi pred domaćim i stranim pravnim institucijama.

Kako je navedeno u saopštenju, grupa akcionara Agrobanke iz EU stalno dobija nove potvrde, "da u njihovom slučaju eksproprijacija vlasničkih udela u Agrobanci, nije bila rešenje na nivou ekonomskih parametara, već politička odluka, bez oslanjanja na revizijske kontrole poslovanja Agrobanke, čiji je najveći pojedinačni vlasnik upravo Republika Srbija".

"Bez obzira na to što je Srbija potpisala program sanacije Agrobanke, nakon kojeg je Narodna banka Srbije u banci uvela prinudnu upravu, neposredno nakon toga nije učestvovala ni na jednoj od dve sazvane vanredne skupštine akcionara. Time je neposredno sama stvorila uslove i razloge za dalje korake eksproprijacije privatnog vlasništva ostalih akcionara u Agrobanci".

"Zbog takvog raspleta i značaja odnosa prema našim ulagačima u Srbiji pretpostavljamo da će nova vladina garnitura, koji se upravo ovih dana formira, zauzeti evropsko opredeljenje prema zaštiti privatne imovine i ulagača u Srbiji", navodi se u saopštenju koje je  potpisao zastupnik ulagača u "Agrobanku" iz Evropske unije Aleš Škoberne.

Narodna banka Srbije je 25. maja oduzela dozvolu za rad "Agrobanci", u kojoj je bila uvedena prinudna uprava od 29. decembra 2011. godine. Privredni sud u Beogradu je 20. juna otvorio stečajni postupak u "Agrobanci"  na predlog Agencije za osiguranje depozita.

"Agrobanka" a.d. je, na osnovu Zakona o bankama, prethodno 25 dana bila na administriranju u Agenciji za osiguranje depozita, nakon što je 26. maja osnovana "Nova Agrobanka".

"Agrobanci" a.d. su ostala nagomilana potraživanja u iznosu od oko 18 milijardi dinara.

"Nova Agrobanka", čiji je jedini vlasnik Agencija za osiguranje depozita, odnosno država, osnovana je radi prenosa svih obaveza i dela potraživanja "Agrobanke" na tu banku, a u cilju obezbeđenja kontinuiteta u sprovođenju poslovnih aktivnosti "Agrobanke" i zaštite interesa svih njenih deponenata i drugih poverilaca u potpunosti, saopštila je ranije Narodna banka Srbije.

Kao osnovni razlog za velike probleme u kojima se naša "Agrobanka" eksperti navode deljenje kredita velike vrednosti bez prethodne provere solventnosti njihovih korisnika.

Beogradski mediji su proteklih dana opširno pisali o takvim "burazerskim" kreditima "Agrobanke" navodeći da su za njihovo odobravanje najodgovorniji bivši bančini rukovodioci, na čelu sa smenjenim predsednikom Izvršnog odbora Dušanom Antonićem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik